Joanna Samborska, Agnieszka Krawczyk‑Wasielewska

2 (43) 2015 s. 122–124
122_2_43_2015.pdf

Fraza do cytowania: Samborska J., Krawczyk‑Wasielewska A. Studenckie spojrzenie na problematykę opieki i pielęgnacji chorych z Chorobą Alzheimera. Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu. 2015;2(43):122–124.

Otępienie jest zespołem objawów o charakterze przewlekłym lub o postępującym przebiegu, w którym obserwuje się pogorszenie funkcji poznawczych wykraczających poza objawy przeciętnego starzenia się. Osoby cierpiące na demencję często wymagają pomocy już we wczesnych stadiach choroby i stają się całkowicie zależne od swoich opiekunów. Opiekunowie często muszą zrezygnować częściowo lub całkowicie ze swojej pracy, lub zmienić ją na mniej wymagającą. Opiekunowie ci często pozbawieni są pomocy z zewnątrz, zwłaszcza że bardzo mało programów wsparcia ukierunkowanych jest na pomoc opiekunom chorych z demencją. W badaniach ankietowych oceniających stopień obciążenia opiekunów chorych na otępienie studenci zaobserwowali, że rodzina doskonale orientuje się w kwestii potrzeb i oczekiwań pacjenta. Swoje potrzeby odkładali na dalszy plan, uzależniali swoje plany od obowiązków wobec krewnego, a nierzadko nawet zupełnie zrezygnowali ze swojego życia prywatnego. Studenci obserwowali obciążenie zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej. Dla opiekunów z pewnością pomocna byłaby platforma internetowa, która łączyłaby ludzi zmagających się z codzienną opieką nad krewnym. Mogłoby być to źródło wiedzy na temat choroby, a także miejsce wymiany cennych informacji, wskazówek i doświadczenia z osobami znajdującymi się w podobnej sytuacji..

Słowa kluczowe: ciąża, macierzyństwo, seksualność.